Engelli Adaylar TUS’a Girebilir Mi?

TUS’un açılımı Tıpta Uzmanlık Sınavı’dır. Türkiye‘de yapılan en zorlu sınavlardan TUS ‘a girebilmek için adayların belli koşulları sağlaması gerekir. Tıpta Uzmanlık Sınavı’na tıp, veteriner, eczacılık, kimya, biyoloji fakültesinden mezun olan kişiler başvurabilir. Engelli ya da sağlık sorunu olan adaylar da TUS başvurusu yapabilir. TUS’da adayların tıp alanındaki temel kavram, kavrama yeteneği ve bunları belirli durumlarda uygulama becerileri ölçen sorular sorulur.

Tıpta Uzmanlık Sınavı Nedir?

TUS, tıp fakültesi mezunu ya da öğrencisi olan ve alanında uzmanlık eğitimi almak isteyen adayların katıldığı zorlu bir sınavdır. Adaylar, Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda başarılı olup uzmanlık eğitimini tamamladıkları zaman sağlık kurumlarında uzman doktor olarak çalışabilir. TUS her sene sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde gerçekleştirilir. Sınav her bölüm 120 soru olan Temel Tıp Bilimleri ve Klinik Tıp Bilimleri bölümlerinden oluşur. Sınav 150 dakika sürer. TUS’a girecek birçok doktor ve doktor adayı, sınava girmek için gereken koşullar hakkında bilgi almak ister.

TUS Sınavına Kimler Girebilir?

TUS ile ilgili merak edilen sorulardan biri de TUS’a kimlerin girebileceğidir. Tıpta Uzmanlık Sınavına katılım en çok doktorlar tarafından yapılır. TUS’a girmek isteyen adaylarda aranan temel koşullardan biri de dil yeterliliğidir. Adaylar YDS (Yabancı Dil Sınavı) ya da denk sınavlardan en az 50 puan aldığında uzmanlık programına kabul edilebilir. Dil puanı düşük olan adaylar Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda başarılı olsa bile uzmanlık eğitimi almaya hak kazanmaz. TUS’a katılabilecek adaylar şu şekilde sıralanabilir.

  • Tıp fakültesinde eğitim alan doktor adayları sınava katılabilir. Tıp öğrencilerinin mezunlardan farkı ise bu sınava girebilmelerine rağmen tercihte bulunamamalarıdır.
  • Tıp mezunu tüm doktorların bu sınava katılma hakkı bulunur. Hatta tıp mezuniyeti üzerinden yıllar geçmiş olsa da doktorlar TUS’a katılabilir. Tıpta Uzmanlık Sınav sonucuna göre tercihte bulunma hakkı sadece Tıp fakültesini tamamlayan kişiler için geçerlidir.
  • Engelli ya da sağlık sorunu olan adayların da TUS’a başvuruları kabul edilir. Ancak, engelli veya sağlık sorunu olan adayların bilgi formunu, sınav başvuru formu ile birlikte eksiksiz olarak doldurmaları gerekir.

Engelli adaylar TUS’a girebilir mi ve diğer detaylarla ilgili tüm sorularınıza TUSTİME ile iletişime geçerek cevap bulabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş