TUS Anatomi Konu Başlıkları ve Soru Dağılımı

TUS Anatomi Konu Başlıkları ve Soru Dağılımı

Canlıların hem yapısı hem de düzeni ile genel olarak ilgilenen bilim dalı olarak bilinen anatomi dersi TUS’ta en çok soru sorulan derslerden biridir. Bitkiler ile ilgilenen bitki anatomisi, hayvanlar ile ilgilenen hayvan anatomisi olarak iki alt koldan oluşur. Temel tıp bilimlerini kapsayan insan anatomisi ise insan vücudunun organlarının tanımlanması, büyüklüğü, şekli gibi özelliklerini ortaya koyar. Ayrıca birbirleriyle olan ilişkileri belirleyip, hekimliğe uygulanmasıyla oluşan bilimsel mücadele alanıdır. Anatomi dersi kendi içerisinde 3 türden oluşur. İnsan vücudunu inceleyen normal anatomi, ölü bireyin ve hastalıklar sonucunda oluşan değişikliklerin çıplak gözle incelendiği patalojik anatomi ve ölü bir bedenin ölüm nedenini belirlemek için yapılan adli anatomidir. TUS Anatomi dersi sınava hazırlanan adayların insan vücudunu inceledikleri bir ders olarak bilinir. Sınavda konu dağılımlarına göre incelendiğinde en çok sorunun geldiği TUS Anatomi alanı adayların büyük çaba sarf ettiği bir alandır.

 

TUS Anatomi Dersinin Konulara Göre Soru Dağılımı Nasıldır?

 

Her yıl ilkbahar ve sonbahar olmak üzere iki defa yapılan Tıpta Uzmanlık sınavı iki oturumda gerçekleşir. Sabah ilk oturumun yapıldığı sınavda Temel Bilimler alanı, öğleden sonraki ikinci oturumda ise Klinik Bilimler sınavı uygulanır. Hazırlık kurslarında öğretilen ders içeriklerinin konu dağılımları adayların sınav başarısını artıracak biçimde sırasıyla oluşur. TUS’ta toplam 240 soru sorulur ve soruların 120 tanesi temel bilimler, 120 tanesi de klinik bilimlerden gelir. TUS’ta anatomi dersinden toplam 14 soru sorulur. Temel bilimler sınavında TUS Anatomi dersinin soru yüzdesi %13’tür.

 

TUS Anatomi Dersi Konusu ve Çıkan Ortalama Soru Sayısı Nedir?

 

  • Kemik – 1-2 Soru
  • Eklem – 1-2 Soru
  • Kaslar – 3-4 Soru
  • Solunum – 1-2 Soru
  • Dolaşım – 1-2 Soru
  • Metabolizma – 1-2 Soru
  • Ürogenital – 0-1 Soru
  • Nöroanatomi – 4-5 Soru

 

Yukarıda vermiş olduğumuz konular ve soru sayıları yıllara göre hesaplanan ortalama çıkan soru sayısını gösterir. TUS’ta adayların yabancı dil yeterliliği için İngilizce, Almanca ya da Fransızca dillerinin birinden 100 puan üzerinden 50 puan almaları gerekir. Tıpta Uzmanlık Eğitim Giriş Sınavı sonrasında adayların yerleştirme işlemleri için Klinik Tıp Bilimler ya da Temel Tıp Bilimleri testlerinden 45 ve üzeri puan almaları zorunludur. Sınava girenler 75 net yaparak TUS barajını geçebilir ve internet üzerinden tercih bildiriminde bulunabilir.

 

TUS Anatomi ve diğer detaylarla ilgili tüm sorularınıza TUSTIME ile hemen iletişime geçerek cevap bulabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş