Tıpta Uzmanlık Sınavına Kimler Girebilir?

Tıpta uzmanlık eğitimine katılmak için yapılan sınava TUS adı verilir. Diğer sınavlara kıyasla oldukça zor olan Tıpta Uzmanlık sınavı, tıp alanına ait eğitimler ile ilgili bilgilerden oluşur. Sınav, öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi tarafından gerçekleştirilir. Tıpta uzmanlık eğitimi sınavı olarak tanımlanan sınava, tıp fakültesi eğitimini tamamlayan mezunların bir alanda uzmanlaşmak için girmeleri gerekir. Sınav ÖSYM tarafından yılda iki kez yapılır. Sınav da çıkan sorular mesleki bilgileri kapsar.
TUS’a tıp bölümünden mezun olanlar ve tıp fakültesi öğrencileri katılabilir. Ancak, yerleştirme sadece Tıp bölümünden mezun olduktan sonra yapılır. TUS’a eczacı, kimyager, biyolog ve veterinerler de katılabilir. Bu meslek gruplarına mensup olanlar, yalnız temel bilimler sınavına girebilir. Az sayıda açılan temel bilim kontenjanından tercih yapabilir.

TUS’a Kimler Katılabilir?

Tıpta Uzmanlık Sınavına genellikle doktorlar katılır. Tıp fakültesinde eğitim alırken, tıp fakültesini tamamladıktan sonra ya da tıp mezuniyetinin üzerinden yıllar geçmiş olsa bile TUS’a katılabilirler. Tıpta uzmanlık sınavı, tıp fakültesi mezunlarının girdiği bir sınavdır. Tıp fakültesi mezunu tüm doktorların bu sınava katılma hakkı vardır. Tıp Fakültesi öğrencileri de TUS’a katılabilecek bir diğer gruptur. Tıp öğrencilerinin farkı ise bu sınava girebilmeleri ancak tercih verememeleridir. TUS sonucunda tercih verme hakkı sadece Tıp fakültesini tamamlayanlar için geçerlidir. Son yıllarda uzmanlık sınavlarında tıp öğrencilerinin daha başarılı oldukları görülmektedir.

TUS’a Tıp Dışında Hangi Branşlar Girebilir?

Tıpta Uzmanlık Sınavı, bazı kriterler kapsamında tıp dışı bazı meslek mensupları ve öğrencilerine de giriş imkanı tanır. İlgili yönetmeliklerde belirlendiği üzere;

  • Eczacı
  • Biyolog
  • Tıbbi biyolog
  • Kimyager
  • Veteriner olan ya da hala eğitimleri devam eden kişiler TUS sınavı kapsamında yer alır.
Veterinerlik, eczacılık, kimya, biyoloji ya da tıbbi biyoloji öğrencileri ya da mezunları TUS’da sadece temel bilimler sınavına girebilir. Klinik bilimler sınavı sadece Tıp bölümü mezunlarına yöneliktir. Yukarıda sıraladığımız meslek mensupları ya da öğrencileri aldıkları temel bilimler puanları kapsamında oldukça kısıtlı olan temel bilimler kontenjanlarına yerleştirilir.

Tıpta Uzmanlık Sınavına kimlerin girebileceği ve diğer detaylarla ilgili tüm sorularınıza TUSTİME ile iletişime geçerek cevap bulabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş