Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) için İngilizce Sınavları Nelerdir

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) için İngilizce Sınavları Nelerdir?

ÖSYM tarafından düzenlenen TUS’a giren uzman hekim adayları, yabancı dil sınavları ile İngilizce yeterliliklerini kanıtlar. Belirlenen taban puan ve üzerini aldıktan sonra kişilerin atamaları gerçekleştirilir. Birden fazla İngilizce sınav alternatifi bulunur. Uzman hekim adayları, İngilizce sınavlarından birine girip istenilen puanı alarak dil yetkinliğinde başarı elde eder.

Yabancı Dil Sınavlarına Nasıl Hazırlanılır?

TUS, doktor adaylarının spesifik uzmanlık alanlarına geçmesini sağlar. Bu sınav ile birlikte yabancı dil bilgisinin de test edilmesi gerekir. Verimli bir çalışma programı düzenleyerek hazırlığa başlayabilirsiniz. Hedef odaklı bir çalışma düzeni, sınavı kazanma ihtimalinizi artırır. TUS kapsamında İngilizce sınavlarına çalışmanın kritik noktaları;
  • Zaman yönetimine uygun planlama,
  • En az 50 puan almayı hedeflemek için uygun kaynaklara yönelmek,
  • Sınavların içeriklerini araştırmak,
  • Geçmiş sınavların konu dağılımlarını analiz edip ağırlık vermek.

TUS İngilizce Sınavları Hangileridir?

TUS için pek çok İngilizce sınavı bulunur. Bu sınavlar;

  • YDS: Adaylara 80 soru için 180 dakika verilir. 5 yıl geçerliliği bulunur.
  • YÖKDİL: Alana özgü tek yabancı dil sınavıdır. 80 soru ve 180 dakika süreden oluşur.
  • TIPDİL: YDS’ye alternatif olarak geliştirilen bu sınav, TUS ve DUS adaylarının dil muafiyeti almalarını sağlar. Yılda 2 kez yapılıp 5 yıl geçerliliği bulunur. YDS denkliği bulunan bir sınav türüdür.
  • TOEFL: Yurtdışında üniversite okumak isteyen ya da TUS sınavına giren adaylar tarafından tercih edilir. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere 4 bölümden meydana gelir. Yaklaşık her ay uygulanan bu sınavın puanı 2 yıl geçerlilik süresine sahiptir.
  • PTE Academic: Büyük şehirlerde hemen hemen her gün yapılan bu sınavın sonucu, 2 ile 5 gün arasında açıklanır.
  • E-YDS: İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde gerçekleştirilir. 80 sorudan oluşan bu sınav, 180 dakika sürer. Gramer ve kelime bilgisi ölçülür.     

TIPDİL Sınavı Nedir? Detayları Nelerdir?

İngilizce sınavları içerisinde yer alan TIPDİL, sadece doktor adaylarının girdiği bir uygulamadır. Kelime ve dil bilgisi, cümle tamamlama, İngilizce-Türkçe ve Türkçe-İngilizce çeviri, paragraf, anlam bütünlüğü konularında sorular çıkar. TUS İngilizce sınavları ve diğer detaylarla ilgili tüm sorularınıza TUSTIME ile hemen iletişime geçerek cevap bulabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş