Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) Hakkında Merak Edilenler

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) Hakkında Merak Edilenler

Açılımı Tıpta Uzmanlık Sınavı olan TUS, ÖSYM tarafından düzenlenir. Tıp bölümlerinden mezun olan kişilerin başvurabileceği bu sınavda kavrama, anlama ve uygulama becerileri ölçülür. Çoktan seçmeli olup puan ve başarı sıralamasına göre tercih yapılmasını öngörür. TUS hakkında merak edilenler arasında sınav kapsamı, başvuru süreci, yabancı dil sınavları ve başvuru yapan adaylar ile ilgili detaylı bilgi yer alır.

TUS Sınav İçeriği Nasıldır?

TUS, “Temel Bilimler” ve “Klinik Bilimler” olmak üzere 2 aşamadan meydana gelir. Sabah ve öğleden sonra uygulanan oturumlar, 120’şer soru ve 150’şer dakikadan oluşur. Temel Bilimler Testi Anatomi, Embriyoloji, Histoloji, Biyokimya, Fizyoloji, Mikrobiyoloji, Farmakoloji ve Patoloji soruları ile karşılaşılır. Klinik Bilimler Testinde ise Dâhiliye, Genel Cerrahi, Pediatri, Kadın Hastalıkları ve Doğum konuları bulunur. Aynı zamanda, staj yapılan alanlar ile ilgili sorular sorulur. TUS hakkında merak edilenler sınavın içeriğinin detaylandırılmasını gerektirir.

TUS’a Kimler Başvurabilir?

TUS hakkında merak edilen konular içerisinde kimlerin başvurabileceği önemlidir. Kılavuza göre başvuru durumları;

  • Tıp, Eczacılık, Veterinerlik, Kimya ve Tıbbi Biyolojik Bilimler Fakültesi mezunları,
  • Türk Soylu Yabancılar için 2527 Sayılı Kanun kapsamında bulunmak,
  • Meslek ve sanatını uygulamasını ya da uzman olmasını engellemeyecek beden ve ruh hastalığı bulunmaması,
  • Burstan doğan mecburi hizmetlerini sınav gününden itibaren 3 ay içerisinde bitirmesi,
  • Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisi olmak ya da tercih dönemine kadar intörnlüğü bitirecek olması.

TUS’a Uygun Yabancı Dil Sınavları Nelerdir?

TUS sınavında yabancı dil şartı aranır. İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde girilen sınavların geçerlilik süresi 5 yıldır. ÖSYM ya da Sağlık Bakanlığı’nın düzenlediği sınavlardan en az birinden 50 puan alınması gerekir. TUS hakkında merak edilenler içerisinde yer alan yabancı dil sınavları;
  • ÖSYM’nin düzenldiği Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı,
  • YÖKDİL,
  • Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan TIPDİL,
  • Elektronik ortamda yapılan e-YDS,

TUS Başvuru Süreci Nasıl İlerler?

TUS hakkında merak edilenler başvuru sürecini de kapsar. İki aşamadan meydana gelen sınav, 5 saat sürer. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde gerçekleşen TUS başvuru süreci için 10 gün süre verilir. İşlemler, kılavuzda bulunan yönergeler çerçevesinde tamamlanır. ÖSYM’nin resmî sitesinden ya da mobil uygulamasından gerçekleştirilir. TUS ve diğer detaylarla ilgili tüm sorularınıza TUSTIME ile hemen iletişime geçerek cevap bulabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş